Kolektory słoneczne

W dobie stale rosnących cen nośników energii (gaz, węgiel, olej opałowy, energia elektryczna) oraz ich ograniczonej ilości niezbędne staje się sięgnięcie do odnawialnych źródeł.

Największym źródłem nieograniczonej, darmowej, czystej i ekologicznej energii jest SŁOŃCE.
Stosuje się go do produkcji ciepłej wody oraz do wspomagania ogrzewania a także do podgrzewania wody w basenach. System solarny może być stosowany do obniżenia kosztów eksploatacji pomp ciepła [urządzenia będą zużywały mniej prądu]. System ten może współpracować świetnie z piecem na paliwo stałe.

Energooszczędność kolektorów związana jest także z uzyskaniem możliwie wysokiej sprawności ich pracy. Przede wszystkim zależy ona od ustawienia względem stron świata. Największą wydajność mają urządzenia zwrócone w kierunku południowym.

Miejsce montażu nie może być zacienione przez drzewa lub budynek. Usytuowanie względem domu może być różne: na dachu, w dachu i jako wolno stojące. Możliwy jest także montaż na ścianie budynku.


Kolektory próżniowe

Kolektory są są wykonane z rur szklanych próżniowych co oznacza, że kolektor może pracować na mrozie. Dlaczego? Próżnia jest dobrym izolatorem cieplnym, gdy w zimie pojawi się słońce, kolektor będzie się nagrzewał również przy minusowej temperaturze. Ponieważ pomiędzy rurami oraz między kolektorem a pokryciem dachu jest wolna przestrzeń, jest mniejsze prawdopodobieństwo zalegania śniegu i co za tym idzie zmniejszenia efektywności systemu. Co więcej, w obiegu znajduje się specjalna ciecz solarna (glikol), więc nie ma ryzyka zamarznięcia systemu.

Kolektory próżniowe są 15% bardziej wydajne w porównaniu z kolektorami płaskimi.

Kolektory płaskie

Są to obecnie najsilniejsze kolektory na rynku polskim i jedne z najbardziej wydajnych na rynku światowym. Kolektory posiadają najnowszą generacje płaskich kolektorów słonecznych, które wyróżnia wzmocniona, aluminiowa obudowa i są przewidziane na co najmniej 25 lat żywotności. Wysoko selektywny absorber w połączeniu z solidnym ociepleniem obudowy, zapewniają niskie straty ciepła i wysoką sprawność zamiany energii słonecznej na ciepło.